FAQ (často kladené otázky)

Hry pro Symbian 2nd.

Moderátoři: Pomocní administrátoři, Uploadeři

Pravidla fóra
Stahované věci nejdříve vyzkoušejte a neptejte se, jestli vám půjde. Vy by jste to měli vědět nejlépe a mobilní hry nejsou tak datově náročné! (neřeknu u gigových her) ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Picho
Legenda
Legenda
Příspěvky: 519
Registrován: pát 15.12.06 16:22
Mobil: Samsung Galaxy S3; iPhone 3Gs
Has thanked: 1 time
Been thanked: 33 times
Kontaktovat uživatele:

FAQ (často kladené otázky)

Příspěvek od Picho »

Tu nájdete základné a najčastejšie otázky užívateľov vrátane odpovedí na ne.

1. Stiahol som hru a neviem ako ju mám dostať do telefónu
a) Najvýhodnejšie je použiť sadu PC Suite, ktorá je aj na CD v originálnom balení vašeho prístroja. Pre spojenie telefónu a počítača je potrebný USB kábel, (dodávaný v sade s telefónom) Bluetooth alebo infraport. Telefón pripojíme k počítaču, otvoríme sadu PC Suite, zvolíme kartu "správa spojení" a s pomocou sprievodcu dokončíme pridanie telefónu. Keď sú oba prístroje spárované ikonka (nachádza sa dole, kde aj čas) vám zmodrie, čo znamená že spojenie bolo otvorené. Pomocou karty "inštalovať aplikácie" v hlavnom menu PC Suite môžme inštalovať zvolené hry z adresára v PC do telefónu

b) Bez použitia PC Suite : Symbian telefóny podporujú Mass Storage, čo znamená, že ak máte v telefóne vloženú kartu, môžte pripojiť telefón aj bez použitia sady PC Suite. Pri pripojení telefónu k PC zvolíme možnosť "veľkokapacitné zariadenie" a v "Tento Počítač" sa nám zobrazí ako nová disková jednotka, kam môžete hru nakopírovať a inštaláciu spustiť priamo z telefónu.

2. Pri inštalácií sa mi zobrazí hláška "aplikáciu nejde nainštalovať" či "aplikácia nie je podporovaná" alebo "nekompatibilná s prístrojom"
V takomto prípade sa môže stať že inštalujete aplikáciu vytvorenú pre iný typ Symbianu. ( príklad- Snažím sa do Nokie N73, ktorá má operačný systém 9.1 nainštalovať aplikáciu vytvorenú pre Nokia N70, ktorá má operačný systém 8.1) Takáto hra alebo aplikácie nemá v telefóne žiadny význam.

3. Pri inštalácií sa mi zobrazí hláška "Neplatný Certifikát" alebo "Certifikát po dátume
a) Certifikát po dátume- Pre vyriešení problému stačí u väčšiny hier posunúť dátum v telefóne o rok alebo dva pozadu. Po inštalácií jednoducho dátum vráťte späť.
b) Neplatný Certifikát- Tu už je riešenie o trochu zložitejšie. Pri vypísaní tejto hlášky je nutné hru ocertifikovať- Tento postup je zložitý a zdĺhavý- s tohto dôvodu ho tu nejdem vysvetľovať

4. Pri inštalácií hry sa mi zobrazí varovanie "aplikácia nie je overená a môže byť nebezpečná pre váš telefón"
S týmto varovaním sa stretneme v prípade, že inštalujeme hru, ktorá nevyžaduje certifikáciu. Spoločnosť Nokia vás touto cestou upozorňuje, že neručí za žiadnu škodu spôsobenú touto hrou. Takých hier je však 99.9 % a preto sa ich netreba báť.

5. Pri inštalácií hry sa mi zobrazí hláška "Aplikácia je určená pre účely vývoja. Pokračovanie v inštalácií vám môže spôsobiť vážne problémy"
V takomto prípade inštalujete tzv. Beta verziu, jedná sa o skúšobnej verzií finálnej aplikácie. Touto cestou vám Nokia taktiež dáva najavo, že nebere žiadnu zodpovednosť za prípadné spôsobené škody v telefóne. Šanca, že sa niečo stane vašemu mobilnému telefónu je asi 0.1 %, tieto hry vám nemôžu nijako ublížiť.

6. Pri inštalácií sa mi zobrazí hláška "Chyba Aktualizácie"

V tomto prípade už danú hru v telefóne máte, teraz sa snažíte nainštalovať inú alebo takú istú verziu. Pre vyriešenie problému je nutné starú hru najskôr odinštalovať (viz. bod 7).

7. Ako odinštalujem hru z telefónu
Najjednoduchší spôsob je ísť na ikonu v menu telefónu a stlačiť tlačítko "c", potvrdiť hlášku a hra sa odstráni. Zložitejšia alternatíva je aj Menu- nástroje- správca aplikácií. Jedná sa o prehlad všetkých nainštalovaných aj nenainštalovaných hier a aplikácie v pämati telefónu a v pamäťovej karte. Stačí ísť na požadovanú hru, ľavým tlačítkom spustiť voľby a vybrať možnosť odstrániť. Týmto spôsobom sa mažú aj schématá.

8. Mám problém s inštaláciou java hier, vidím iba veľa zložiek, napr. meta-inf a pod. Ako ju nainštalujem ?
Akákoľvek hra písaná v jave- teda java hra má koncovku .jar. Jedná sa o obdobu symbianovej koncovky .sis/.sisx, alebo windowsovej aplikácie .exe
Vo formáte java je koncovka vždycky .jar. Tento súbor už ďalej nerozbaľujeme. Problém môže byť v tom že máte vo winrare nastavené automatické rozbaľovanie súborov .jar a potom sa nám namiesto inštalácie hry otvorí winrar archív. Takže si vo winrare túto koncovku cez možnosti odškrtneme a nabudúce sa zinicializuje inštalácia cez Nokia PC Suite.

9. Stiahol som si hru, úspešne ju nainštaloval, ale hra sa mi seká. Dá sa s tím niečo robiť ?
Najskôr je nutné si uvedomiť, že operačný systém symbian má svoje vlastné vnútorné prostredie. Zatiaľčo klasické mobilné telefóny pracujú s aplikáciami JAVA, mobilné telefóny s OS nie sú v tomto ohľade až tak mobilné telefóny, ale presnejšie smartphone - teda mobilný telefón obsahujúci OS. Má svoje vlastné prostredie a aplikácie, symbianové aplikácie. Teda musia všetky hry (zároveň i aplikácie) napísané v jave emulovať. Slovo emulovať znamená vytvoriť vhodné prostredie pre beh aplikácie, ktorá nie je kompaktibilná s OS. Laicky povedané musí telefón spustiť 2 operácie naraz. Program, ktorý číta hru a ďalej samotnú hru. Preto sa môže stať, že u niektorých zložitejších 3D java hier sa môže telefón ľahko, niekedy aj viac trhať. Jediné možné, i keď ne vždy príliš efektívne, riešenie je uvoľniť pamäť RAM, alebo reštartovať telefón. Ak narazíte aj na symbianovú hru, ktorá sa ľahko trhá, je možné že máte buď opäť zaplnenú pamäť RAM alebo má hra vyššie HW nároky, ako váš mobilný telefón môže zvládnuť. Značnú výhodu v tomto ohľade majú majitelia napr. n95, ktorá vlastní hardwarový 3D akcelerátor.

10. Mám hru, ale nezobrazí sa mi na celý displej. Čím to je ?
V takomto prípade vlastníte hru, ktorá nie je určená priamo pre váš mobilný telefón. Väčšina mobilných telefónov so symbianom majú QVGA rozlíšenie- teda 240x320. Menšie java hry, napr. s rozlíšením 176x220 sa nezobrazia na celý displej (fullscreen).

11. Mám rád hru zo starého telefónu, ale nie je pre moje rozlíšenie displeja, dá sa s tím niečo urobiť ?

Áno, v tomto smere existujú dve možné účinné riešenia. Jednoduchšie riešenie je cez program, ktorý to urobí za vás.

Kód: Vybrat vše

zmazané
Druhé riešenie je prepísať súbor z ktorého si hra číta informácie o veľkosti zobrazovanej na displej- to sa dá urobiť nasledovne :
Otvoríte .jar súbor vo winrar, uvidíte v ňom zložku "META-INF"- vlezte do nej, uvidíte tam zložku "MANIFEST.MF" otvorte ju v klasickom textovom dokumente. (wordpad, notepad.....) Ako posledné dva riadky napíšte toto :
Nokia-MIDlet-Original-Display-Size: www,xxx
Nokia-MIDlet-Target-Display-Size: 240,320
www,xxx je pôvodné rozlíšenie hry, nezabudnite dať medzeru za dvojbodkami, inak to nebude fungovať, potom súbor vo winrar uložte a môžme inštalovať :)
P.S.- väčšina prístrojov s60.v2 túto funkciu nepodporuje, po prepísaní vám vyjde nehratelná hra.

12. Nejde mi poslať hru cez bluetooth, píše mi to "nejde odoslať chránený objekt"
Telefón je stavaný tak, aby sme nemohli ilegálne šíriť software z jedného prístroja na druhý. Existuje však pár programov, ktoré si s tím poradia, ja osobne používam X-plore.

13. Videl som ako ľudia hrajú hry, ktoré ani nevyzerajú ako na telefón, o čo ide ?
Áno, existuje spôsob ako emulovať (slovo vysvetlené v bode 9) aj hry, ktoré sú pôvodom určené pre konzole, ako napríklad GameBoy Color či Advance, Vnes alebo dokonca aj niektoré staré adventúry z PC. K emulácií potrebujeme samotný emulátor a hru.

Písané s povolením moderátora webu N73.eu
Odpovědět

Zpět na „Symbian hry 2nd“